Ką mato augalai?

Kaip ir mes, augalai regi šviesą. Tačiau jie nemato vaizdų, taip, kaip jūs ar aš. Jie negali atskirti, ar jais rūpinasi pliktelėjęs akiniuotas pusamžis vyriškis, ar garbiniuota rudaplaukė besišypsanti mergaitė. Tačiau augalai žino, kad tu stovi greta jų. Atskiria, raudonus ar mėlynus marškinėlius vilki. Žino, kad perdažei sienas ar perkėlei jų vazoną iš vieno svetainės kampo į kitą. (D.Chamovitz. What a plant Knows).  

Kad išgyventų, augalai turi nuolat stebėti savo aplinką. Jiems būtina žinoti šviesos kryptį, kiekį, trukmę ir spalvą. Žmonės gali matyti 390-700 nm ilgio elektromagnetines bangas. Augalai regi daugiau - taip pat ir ilgesnes (tolimoji raudona) bei trumpesnes (UV) šviesos bangas. Visgi, augalas neturi nervinės sistemos, kuri šviesos signalus paverstų vaizdais. Vietoj to, šviesos signalus jie priima kaip informaciją, lemiančią jų augimą ir vystymąsi.

Šviesa – tai energijos šaltinis fotosintezei, kuri yra augalo gyvybės pagrindas. Šviesą fotosintezei surenka chlorofilas ir karotinoidai. Augalai taip pat turi ir kitų šviesą absorbuojančių fotoreceptorių, susijusių su eile gyvybinių augalo procesų (1 lentelė). Štai kodėl augalų apšvietimo įrenginių spektrinės savybės yra galingas įrankis, galintis sužadinti augalo gyvybinius procesus. Arba... pažeisti juos. Dažniausiai LED lempos augalams turi šviestukus, kurių emituojami šviesos bangos ilgiai sutampa su augalų fotoreceptorių absorbcija, todėl tokios šviesos poveikis augalams gali būti lemiamas. Būkite atidūs ir visas apšvietimo spektro detales aptarkite su lempų tiekėju! Šviesos spektras turi būti parinktas specialiai jūsų auginamų augalų rūšiai pagal auginimo sąlygas ir technologinius tikslus.

Hortiled daug žino apie tai.

Susisiekite

Sudomino LED šviestuvai?

Susisiekite