LED šviestuvų galia slypi ne tik vatuose! Kaip išsirinkti tinkamiausią?

Aukšto slėgio natrio (HPS) šviestuvai pastarąjį dešimtmetį laikyti šiltnamių apšvietimo standartu ir yra gerai ūkininkams pažįstami. HPS šviestuvo galia (W) jiems nusako, kiek šviesos teks augalams bei kokie bus tokio apšvietimo elektros energijos kaštai. Sparčiai į augalų apšvietimo sritį žengianti ekonomiškesnė LED technologija įneša naujovių, įvairovės ir... painiavos. Skirtingi LED šviestuvai pasižymi nevienodu elektros energijos konversijos į šviesą efektyvumu. Dėl savitų technologijų vienodos galios (W) skirtingų gamintojų LED šviestuvai, pakabinti vienodame aukštyje virš augalų, skleis skirtingo intensyvumo šviesos srautą (PPFD). Todėl greta galios W LED šviestuvų elektrinis efektyvumas vertinamas kaip fotonų efektyvumas µmol/J, kuris parodo, kaip efektyviai elektros energiją šviestuvas paverčia fotosintetiškai aktyvia spinduliuote. Pavyzdžiui, vidutinis aukšto slėgio natrio lempų fotonų efektyvumo rodiklis yra ~1,6, o fluorescencinių lempų – 1,2 µmol/J. LED šviestuvų fotonų efektyvumas – itin nevieningas, svyruoja nuo 0,8 iki 1,7 µmol/J*. Kas tai lemia? LED šviestuvo spektras ir technologiniai aspektai. Jei trumpai – raudonų ir mėlynų ir šaltai baltų LED derinys yra gerokai ekonomiškesnis nei „spalvotas“ LED spektras. Aukštesnį energijos konversijos efektyvumą lemia ir teisinga šviestuvo aušinimo technologija.

Tinkamai šviestuvą pasirinkti padės ši informacija:

1. Jūsų augalams optimalus PPFD srautas. Taip pat pasidomėkite, ar Jūsų sąlygomis augalams pakaks ekonomiškiausio raudonų ir mėlynų ar baltų LED šviesos spektro, ar būtinos ir kitos šviesos spektro komponentės (spalvos).
2. LED šviestuvo galia W ir fotonų efektyvumas µmol/J. Teiraukitės tiekėjo ar gamintojo. Kuo aukštesnis šviestuvo fotonų efektyvumo rodiklis – tuo efektyviau elektros energija konvertuojama į augalams suprantamą šviesos srautą PPFD ir kaštai elektros energijai auginimo metu bus mažesni.
3. Kitos svarbios detalės. Nepamirškite, kad LED šviestuvo fotonų efektyvumas priklausys nuo jo skleidžiamo šviesos spektro. Efektyviausi raudonų ir mėlynų ar baltų LED šviestuvai dažniausiai yra tinkami tik šiltnamiams. Jei augalus, ypač žydinčius ar vedančius vaisius, apšviesite uždarose patalpose, toks spektras gali netikti. Atsižvelkite į šiltnamio ar auginimo patalpos konstrukciją: šviestuvo galios pasirinkimas priklausys ir nuo atstumo, kuriuo kabinsite jį nuo augalo. Dėsninga, kad lempos apšviečiamo lauko centre šviesos srautas yra didesnis, nei lauko pakraščiuose. Siekiant sumažinti vadinamąjį „krašto efektą“, tikslinga šviestuvus kabinti išlaikant rekomenduojamą atstumą virš augalo.

LED technologija augalams – itin efektyvi, ekonomiška ir suteikianti įvairiopas galimybes. Visgi, visapusišką naudą teikia tik teisingas apšvietimo srauto, spektro ir šviestuvo technologijos pasirinkimas.
Abejojate, turite klausimų? – Kreipkitės. Mes gerai pažįstame augalus ir LED.


*Pagal Economic Analysis of Greenhouse Lighting: LED vs. HID Fictures. J.A.Nelson, B.Bugbee. PLoS ONE 9(6): e99010 http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0099010

 

Susisiekite

Sudomino LED šviestuvai?

Susisiekite