Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/energena/domains/hortiled.lt/public_html/www/Ip/Request.php:265array_key_exists(): Using array_key_exists() on objects is deprecated. Use isset() or property_exists() instead in /home/energena/domains/hortiled.lt/public_html/www/Ip/Internal/Translations/JsonLoader.php:48array_key_exists(): Using array_key_exists() on objects is deprecated. Use isset() or property_exists() instead in /home/energena/domains/hortiled.lt/public_html/www/Ip/Internal/Translations/JsonLoader.php:48assert(): Calling assert() with a string argument is deprecated in /home/energena/domains/hortiled.lt/public_html/www/Ip/Internal/Revision.php:44 Ne visa šviesa yra vienoda

Ne visa šviesa yra vienoda

Kasdieniame gyvenime prie šviesos esame taip įpratę, kad apie ją net nesusimąstome, šviesa yra tarsi oras. Ji yra, ir tiek. Mes tik retkarčiais atkreipiame dėmesį į šviesą ir imame grožėtis jos reiškiniais – spalvota vaivorykšte, žaibu tamsiame danguje, saulėlydžiu, saulės apšviestų bažnyčių spalvotais vitražais, romantiškus jausmus keliančiu žvakės mirgėjimu (Prof. Jonas Grigas. Kiek trunka sekundė).


Mums „perregima“ šviesa yra vaiskiausių spalvų derinys. I.Niutonas 1666 m. eksperimentuodamas su stikline prizme parodė, kad saulės šviesa – tai raudonos, oranžinės, geltonos, žalios, mėlynos ir violetinės spalvos spindulių spektras. Augalai, kitaip nei mes, šviesą regi spalvotai ir yra prisitaikę prie saulės šviesos spektro. Dar daugiau – saulės šviesos spektras kinta dienos eigoje, o skirtingų geografinių platumų, skirtingų augaviečių augalai bus prisitaikę prie savito šviesos spektro. Tai kaipgi dirbtinei šviesai šiltnamyje ar patalpose prilygti saulei? Tereikia pažinti savo augalus ir jų poreikius.

Augalams apšvietimo pagrindas visuomet yra raudona. O sėkmingam jų augimui ir produktyvumui reikia mėlynos šviesos. Štai ridikėliai neformuos šakniavaisio be mėlynų spindulių. Saulę mėgstantys, iš kalnuotų vietovių kilę pomidorai džiaugiasi šviesa turtinga mėlynų spindulių ir bent truputėliu UV spinduliuotės. Agurkai – savo protėvių kilme – neretai paunksmės augalas, todėl mėlynosios šviesos jiems reikia mažiau, o naudos duos žalia šviesa. Žydintiems augalams būtinas teisingas raudonos ir tolimosios raudonos santykis. Taigi, augalams ne visa šviesa yra vienoda. Augalams pritaikytose lempose, kiek leidžia technologijos apribojimai, spektras yra artimas augalų poreikiams. Aukšto slėgio natrio (HPS) lempos, plačiausiai taikomos daržininkystėje, yra universalus šviesos šaltinis, turtingas raudonų ir oranžinių spindulių, tačiau šykštus mėlynųjų. Fluorescencinės šviesos – turtingos mėlynai žalių, tačiau mažokai raudonų spindulių. LED suteikia galimybę iš atskirų bangų ilgių sukomplektuoti optimalų, specializuotą spektrą. Tačiau tam reikia daug tyrimų patirties. Daugelis šviesos šaltinių yra sudaryti iš mėlynų ir raudonų spindulių. To visai pakanka šiltnamiuose auginamiems agurkams ir pomidorams, kadangi augalus pasiekia foninė natūrali šviesa ir taip padengia spektro trūkumus. Augalams kambaryje ar uždarose auginimo patalpose reikia platesnio apšvietimo spektro. Prieskoniniams, aromatiniams augalams nepakeičiamas nedidelis srautas UV-A šviesos. Tačiau – spalvota LED šviesa yra brangesnė elektros sąnaudų prasme, lyginant su raudonai mėlyna*. Dar daugiau. Raudona šviesa nėra vien raudona. Ji matuojama bangos ilgiais. 660 nm raudona šviesa yra naudingesnė nei 640 nm (dar geriau – jų derinys). Sodri mėlyna 445 nm LED šviesa bus gerokai pranašesnė už melsvą 470 nm šviesą. Todėl diskutuokite su lempų tiekėju apie LED lempų specifikacijas: Koks yra šviestuvo spektras ir kodėl jis toks? Kokiai auginimo patalpai jis pritaikytas? Šiltnamiui? Kambariniams augalams? „Augalų fabrikams“? Koks šviestuvo efektyvumas µmol/J lyginant su alternatyviais šaltiniais? Kokiems augalams pritaikytas spektras? Universalus? O gal gali būti specializuotas pagal Jūsų poreikius?

LED augalams – ne tik progresyvus ir ekonomiškas šviesos šaltinis, jis taip pat skatina savo vartotoją tobulėti – semtis žinių, giliau pažinti augalus. Hortiled gali daug papasakoti žingeidiems.


*Pagal Economic Analysis of Greenhouse Lighting: LED vs. HID Fictures. J.A.Nelson, B.Bugbee. PLoS ONE 9(6): e99010 http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0099010

Susisiekite

Sudomino LED šviestuvai?

Susisiekite