KIEK šviesos reikia augalams?
Įprasta šviesos ryškumą matuoti lumenais, liuksais (angl. lux, lumen). Tai rodikliai, parodantys, kaip šviesos ryškumą supranta žmogaus akis ir yra taikytini patalpų apšviestumui vertinti. Ilgą laiką jie naudoti ir augalų apšvietimo intensyvumui matuoti. Tačiau augalas šviesą suvokia kitaip. Augalui šviesa – tai energija fotosintezei, todėl jos kiekis, tenkantis augalui, matuojamas kaip fotosintetiškai aktyvios spinduliuotės fotonų srautas (angl. Photosynthetically active photon flux density, PPFD). Tai regimosios šviesos (400-700 nm) fotonų skaičius, krintantis į vieną kvadratinį metrą per sekundę µmol m-2s-1. PPFD matai augalų apšvietime priimti kaip standartas, o jiems nustatyti naudojami fotosintetiškai aktyvios spinduliuotės (angl. Photosynthetically active radiation, PAR) matuokliai.
Jei iki šiol naudojote aukšto slėgio natrio, fluorescencines ar metalų halogenidų lempas augalams ir apšvietimo intensyvumą matavote liuksais – galite juos perskaičiuoti į PPFD naudodami koeficientus. LED sukuriamo šviesos srauto intensyvumą perskaičiuoti pagal fiksuotą koeficientą nekorektiška, tačiau iškilus poreikiui šios informacijos kreipkitės į LED gamintoją ar tiekėją.
Jei šviesos srauto matai jums naujiena – LED šviestuvų techninėse specifikacijose turi būti nurodoma, kokį šviesos srautą (PPFD, µmol m-2s-1) sukuria šviesos šaltinis, pakabintas tam tikrame aukštyje virš augalo. Optimalus srautas skirtingiems augalams skiriasi, tačiau priklausomai nuo augalo rūšies ir LED šviestuvo spektro, PPFD srautas turėtų būti ~150-300 µmol m-2s-1.
Klaidu? Įdomu, koks PPFD šviesos srautas optimalus Jūsų augalams?
Susisiekite, padėsime ir patarsime.